Dzień Spedytora - czym jest i kiedy przypada?

Dzień Spedytora – czym jest i kiedy przypada?

Dzień Spedytora to jedno z nieoficjalnych świąt, o których nie wie prawie nikt spoza branży. Okazuje się jednak, że pracownicy transportu wciąż o nim pamiętają. Sprawdź, kiedy się go obchodzi, w jaki sposób i czym w ogóle jest.

Dzień Spedytora – co to jest?

Dzień Spedytora, a w zasadzie Międzynarodowy Dzień Spedytora, to jedno ze świąt nieoficjalnych. Stąd też większość osób niepracujących w branży spedycji prawdopodobnie nigdy o nim nie słyszało. Obchodzi się go 23 maja każdego roku, niezależnie od dnia tygodnia, na jaki przypada. W 2022 roku odbędzie się ono w poniedziałek.

W Międzynarodowy Dzień Spedytora swoje święto mają wszystkie osoby pracujące w spedycji niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmują. Wystarczy, że w jakikolwiek sposób przyczyniają się do organizowania przewozu ładunków i wystawiania dokumentów spedycyjnych w sposób zorganizowany.

Dzień Spedytora nie jest regulowany prawnie. Oznacza to, że każda organizacja może go obchodzić w dowolny sposób, a nawet całkowicie zrezygnować ze świętowania.

Jak obchodzi się Dzień Spedytora?

Międzynarodowy Dzień Spedytora może być obchodzony na kilka różnych sposobów. Nie jest to ważne święto, dlatego wiele firm ogranicza się tylko do wpisu w mediach społecznościowych czy wrzucenia dedykowanej grafiki. W dobrym tonie jest także złożenie życzeń kontrahentom.

Niektóre organizacje podchodzą jednak nieco bardziej entuzjastycznie do tego święta. Wręczają swoim pracownikom drobne prezenty i zaznaczają, że ich obecność jest niezwykle ważna dla organizacji.

Niestety do rzadkości należą imprezy z okazji Dnia Spedytora. Zdarzają się one jednak w firmach, w których zarząd zdaje sobie sprawę z tego, że wpływa to dobrze na wizerunek organizacji. To również dobry sposób na integrację.

Wydarzenia z okazji Dnia Spedytora

Z okazji Międzynarodowego Dnia Spedytora odbywają się różnego rodzaju wydarzenia. Są to m.in. konferencje i zjazdy dla pracowników spedycji, które umożliwiają podnoszenie kompetencji. Często łączone są także z wieczorną integracją.

Wydarzenia z tej okazji odbywają się także w szkołach ponadgimnazjalnych, głównie w technikach, gdzie szkoli się przyszłych spedytorów. To okazja do przybliżenia tajników tego zawodu i zachęcenie kolejnych osób do podążania tą ścieżką. W ramach Dni Spedytora możliwe jest także spotkanie osób, które pracują w tej branży.

Przeważająca większość wydarzeń z okazji Dnia Spedytora ma charakter edukacyjny. Szkolą się wówczas zarówno pracownicy spedycji, jak i osoby aspirujące do pracy w tego typu firmach.

Prezenty na Dzień Spedytora

Choć Międzynarodowy Dzień Spedytora nie jest świętem oficjalnym, to warto wykorzystać go jako pretekst do wzmocnienia lojalności pracowników wobec firmy. Jeśli w swoim otoczeniu masz bliską osobę, która pracuje w spedycji, możesz wykorzystać 23 maja, aby wręczyć jej miły upominek.

Dobrym pomysłem na prezent na Dzień Spedytora są produkty z zabawnymi napisami nawiązującymi do zawodu, np. „Spedytor rozwiązuje problemy, o których nie masz pojęcia, w sposób, jakiego nie jesteś w stanie zrozumieć”. Z pewnością wywoła on uśmiech na twarzy obdarowanego. Można go umieścić na kubkach, koszulkach, bluzach czy poduszkach.

Alternatywą są prezenty dopasowane do konkretnego spedytora. Być może marzy on o książce lub locie paralotnią?

Dzień Spedytora to święto, którego nie znajdziesz w większości kalendarzy. Jeśli pracujesz w spedycji lub w swoim otoczeniu masz taką osobę, warto zapisać sobie datę 23 maja w kalendarzu. Nawet same życzenia złożone w tym dniu będą miłym akcentem.