Typy naczep w transporcie - przegląd naczep transportowych

Typy naczep w transporcie – przegląd naczep transportowych

Transport drogowy ze względu na to, że realizuje przewozy różnego rodzaju towarów wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju naczepy. Ich poszczególne rodzaje różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem oraz charakterystycznymi cechami. Warto bliżej przyjrzeć się najpopularniejszym naczepom wykorzystywanym w transporcie drogowym.

Klasyczne rodzaje naczep do samochodów ciężarowych

Do tego rodzaju naczep zalicza się przede wszystkim klasyczne plandeki. Na ich podwoziu umieszczona jest platforma oraz aluminiowa rama pokryta poszyciem wykonanym z plandeki bądź tworzywa sztucznego, blachy lub materiałów kompozytowych.

W celu załadowania naczepy poszycie to trzeba zwinąć do góry. Są wykorzystywane przede wszystkim do transportu towarów ułożonych na paletach.

Innym typem naczep, które bardzo często są stosowane w transporcie drogowym są tzw. firanki. Nazwa ta wynika z tego, że poszycie rozsuwa się tak, jak firanka. Umożliwia to załadunek towaru w praktycznie dowolnym miejscu na naczepie.

Naczepy samochodowe typu platforma

Platformy to specyficzny rodzaj naczep, które umożliwiają transport ładunków o większych gabarytach. Ze względu na ich specyficzną budowę towar ten nie jest chroniony przed wpływem warunków atmosferycznych. Niekiedy w tym celu stosuje się specjalne plandeki, które mają zabezpieczyć przewożony ładunek.

Platforma może być wyposażona w burty, które uniemożliwiają zsunięcie się ładunku z samochodu. W przypadku modeli bez burt konieczne jest zabezpieczenie towaru w inny sposób.

Naczepy tego typu o niskim podwoziu wykorzystuje się w przypadku konieczności zrealizowania transportu ponadgabarytowego. Jest to konieczne głównie ze względu na wysokość takiego ładunku, który najczęściej przekracza standardowe parametry.

Naczepy do transportu delikatnych ładunków

W przypadku transportu towarów wymagających specjalnych warunków stosuje się izotermy oraz chłodnie. Pierwszy rodzaj naczep nie posiada agregatu, który pozwalał by na wytwarzanie odpowiedniej temperatury. Jest jednak w stanie utrzymać pewną temperaturę przez określony czas.

Chłodnie to z kolei naczepy wyposażone w agregat, dlatego można z ich pomocą przewozić produkty, które muszę przebywać nieustannie w niskiej, najczęściej minusowej, temperaturze.

Zarówno chłodnie, jak i izotermy wykorzystywane są głównie do przewozu żywności, a w szczególności nabiału oraz mięsa. Niekiedy także z ich pomocą transportuje się kosmetyki i wyroby farmaceutyczne.

Pozostałe rodzaje najpopularniejszych naczep

Do przewozu towarów sypkich, a także produktów zapakowanych w worki wykorzystuje się naczepy, których załadunek i rozładunek może odbyć się bez ingerencji człowieka. Są to naczepy o ruchomej podłodze posiadające sztywne boki oraz dach, który w razie potrzeby można rozsunąć.

W przypadku konieczności przetransportowania piasku, żwiru itd. stosuje się wywrotki, nazywane niekiedy także wannami. Skrzynia, do której ładuje się towar jest ruchoma, dzięki czemu można ją podnieść i wysypać jej zawartość.

Towary, takie jak zboże, mąka czy cukier przewozi się natomiast w specjalnych silosach. Opróżnia się ich zawartość za pomocą wydmuchu. Umożliwiają one transport tego rodzaju produktów spożywczych w odpowiednich i bezpiecznych warunkach.

 

Transport drogowy to bez wątpienia najpopularniejszy sposób przewozu towarów. Wykorzystywanie w tym celu różnego rodzaju naczep, które różnią się od siebie wyglądem oraz właściwościami sprawia, że bez większego problemu można z ich pomocą przewieźć praktycznie każdy ładunek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *