Plomby transportowe to bardzo przydatna gadżet, po który coraz częściej sięga się w transporcie drogowym, kolejowym, morskim oraz lotniczym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Przeczytaj I dowiedz się, dlaczego warto stosować plomby transportowe!
Plomby transportowe – co to?
Plomby transportowe to rodzaj zabezpieczenia, które chroni ładunek przed kradzieżą dostępem niepowołanych osób. W transporcie drogowym wykorzystuje się różne plomby transportowe, w tym plastikowe, metalowe, linkowe oraz plomby w formie naklejek. Przed kim chronią plomby transportowe? Mowa tu m.in. o wandalach i złodziejach, chociaż znane są również sytuacje (np. znad kanału La Manche), gdzie plomby transportowe poza towarem chronił również naczepy przed uchodźcami, którzy się w nich ukrywali.
To jednak jeszcze nie wszystko. Ich stosowanie jest zatem zarówno w interesie osoby zamawiającej transport, jak i samej firmy transportowej. Ten specjalny mechanizm zabezpieczający podnosi również jakość usług. Stosowanie plomb transportowych sprawia również, że pracownik przewożący towar może łatwo zauważyć uszkodzenia i zareagować, zgłaszając zderzenie przełożonym lub właściwym służbom.
Jak wyglądają procedury związane ze stosowaniem plomb transportowych?
Stosowanie plomb transportowych wiąże się z kilkoma formalnościami. Po pierwsze muszą one zostać założone przez kierowcę, przewoźnika lub osobę zlecającą transport. Możliwe jest również to, że jeden ładunek zostanie zabezpieczony kilkoma plombami. Kolejnym ważnym etapem jest sprawdzenie tego, czy numery plomb zgadzają się z tym, co wpisano w dokumentację. Obowiązek ten należy do kierowcy, który powinien zająć się tym przed wyruszeniem w trasę, a także i podczas postojów. W przypadku występowania jakichkolwiek rozbieżności będzie musiał zgłosić to do przełożonego lub dyspozytorni.
Z kolei po dostarczeniu załadunku do miejsca docelowego plomby transportowe powinny zostać ponownie zweryfikowane – tym razem przez osobę, która odbiera towar. Musi on zrewidować, czy każdy nadrukowany na plombie numer zgadza się z deklaracją na dokumentach. W sytuacji, gdy w trakcie przejazdu doszło do uszkodzenia jednej z nich, pracownik powinien poinformować o tym swojego przełożonego. Jeżeli wszystko się zgadza, może on śmiało podpisać się pod odebranym ładunkiem.
Czy plomba transportowa jest potrzebna?
To prawda, że wysyłając ładunek może obyć się bez stosowania plomb transportowych. Założenie plomby nie jest konieczne, aczkolwiek bardzo przydatne. Znacznie bezpieczniej będzie wysłać ładunek zabezpieczony plombą. Nienaruszona plomba transportowa jest gwarancją, że znajdujący się w środku towar jest kompletny. Obecność plomb uchroni przed kradzieżą oraz uszkodzeniem. Pozwala również kierowcom kontrolować stan ładunku. Ponadto mają one również szerokie zastosowanie. Można ich używać do zabezpieczania naczep, transportów lotniczych, kontenerów, plandek samochodowych, liczników, wodomierzy itp.
Kto i kiedy może zdjąć plombę zabezpieczającą?
Założona w celu ochrony ładunku plomba transportowa może zostać zdjęta tylko przez uprawnione do tego osoby. Mowa tu o odbiorcy przesyłki lub osobie, która zamawiała transport i widnieje w dokumentach. Plombę mogą zdjąć także funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej – w ramach kontroli. Po jej zakończeniu zakładają ponownie nowe plomby, co musi zostać również odnotowywane w protokole kontroli lub dokumencie CMR. To sprawi, że przy wyładunku kierowca nie będzie miał nieprzyjemności z powodu braku poprzednich plomb.