Podstawą funkcjonowania przedsiębiorstw z branży spedycyjnej jest nie tylko poszukiwanie intratnych zleceń, ale także – co jest równie istotne – odpowiednie planowanie tras przejazdu ładunków. Dzięki temu cała organizacja może działać sprawnie i wydajnie. Jak wygląda w praktyce planowanie tras w spedycji?
Ilość zleceń też jest istotna!
Planowanie tras przejazdu kierowców w spedycji (wybór drogi krajowej czy autostrady, śledzenie sytuacji pogodowej itp.) to element niezwykle ważny, ale wcale nie jedyny. Oprócz tego należy pamiętać również o optymalizacji liczby przyjmowanych zleceń. Jednym z najczęściej powielanych mitów jest opinia, zgodnie z którą należy przyjmować jak najwięcej zleceń transportowych. Zdaniem niektórych tylko takie działanie pozwala na rozwój działalności przedsiębiorstwa spedycyjnego. Tymczasem, rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej.
Owszem, duża liczba zleceń transportowych pozwala na prowadzenie ekspansji rynkowej, z drugiej jednak strony taki stan rzeczy niesie ze sobą poważne zagrożenie dla przedsiębiorstwa. Otóż może dojść do sytuacji, w której liczba przyjętych do realizacji zleceń transportowych przekroczy możliwości przedsiębiorstwa spedycyjnego. Rozumie się przez to sytuację, w której ilość zleceń nie jest możliwa do realizacji przez spedytora, który dysponuje zbyt małą kadrą lub flotą pojazdów. W efekcie firma spedycyjna naraża się na:
- kary finansowe za nieterminowe wywiązanie się z umowy (jeśli takie określono w umowie zawartej z kontrahentem),
- pogorszenie reputacji – jego kontrahenci mogą wówczas nabrać przekonania, że dany spedytor jest nierzetelny i niezorganizowany,
- przekroczenie czasu pracy kierowców i sankcje finansowe z tego tytułu.
Planowanie tras a Pakiet Mobilności 2022
Podczas planowania tras w spedycji należy brać pod uwagę nie tylko aspekty finansowe, ale także kwestie związane z przepisami prawnymi w zakresie czasu pracy. Wielkie znaczenie odgrywa w tym przypadku Pakiet Mobilności, który wszedł w życie w 2022 roku. Zmiany w prawodawstwie dotyczącym czasu pracy oznaczają nowe wyzwania dla przedsiębiorców z branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). W ramach Pakietu Mobilności zostały wprowadzone liczne ograniczenia w zakresie czasu pracy oraz odpoczynków kierowców wykonujących trasy międzynarodowe. Z tytułu nieprzestrzegania tych zasad grożą dotkliwe kary finansowe. To właśnie dlatego podczas planowania tras należy pamiętać, by nie przekroczyć norm czasu pracy.
Unikaj niewykorzystanych mocy przerobowych
Ważnym, choć czasem pomijanym aspektem jest doprowadzanie do kosztów niewykorzystanych mocy przerobowych. Co to oznacza? Wytłumaczenie tej kwestii jest bardzo proste. Należy tak zaplanować kursy kierowców, by uniknąć sytuacji, w której dany pojazd lub naczepa stoi bezczynnie w firmie. Takie sytuacje to niewykorzystany potencjał w działalności przedsiębiorstwa spedycyjnego i niższa rentowność firmy. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż w związku z wykonywaniem transportu trzeba ponosić między innymi takie koszty stałe jak na przykład opłaty z tytułu ubezpieczenia czy raty leasingowe. Wydatki te są ponoszone niezależnie od tego, czy dany pojazd jest często wykorzystywany w działalności firmy, czy stoi bezczynnie.
Planowanie tras w spedycji. Podsumowanie
W jaki sposób można osiągnąć sukces biznesowy w branży spedycyjnej? Kluczem do działania jest systematyczne planowanie. Dzięki temu przedsiębiorca jest świadomy, w jaki sposób przebiegają procesy w jego firmie. Jednym z najważniejszych aspektów w tym zakresie jest umiejętne planowanie tras przejazdu.